Sztuka przetrwania.

Przeżyć na terenie przeciwnika lub w niewoli tak długo, aż ktoś nas odzyska, to główne cele szkolenia SERE (survival, evasion, resistance, escape), w którym uczestniczyli uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim.

Trzeci dzień szkolenia praktycznego uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, poświęcony był szkoleniu w zakresie umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach na terenie przeciwnika. Instruktorzy 7 batalionu kawalerii powietrznej zapoznali i praktycznie przeszkolili uczniów z umiejętności wykonania szałasów, legowisk, wykorzystując do tego wszystko to, co można znaleźć w lesie. Innym ciekawym elementem szkolenia było rozpalania ogniska i uzdatnianie wody do picia. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się sposoby pozyskiwania żywności, często nie tylko tej najłatwiejszej do zdobycie tzw. „zielonej”, ale również łapanie ryb i związane z tym wykonywanie pułapek z wszystkiego, co znajdziemy wokół siebie. Co jest jadalne, a co trujące to podstawowe elementy wiedzy z zakresu przetrwania. Ciekawym punktem szkolenia było określanie kierunków geograficznych bez użycia kompasu. Uczniowie dowiedzieli się, że można z powodzeniem wykonać tą czynność przy pomocy patyka i słońca, czy też obserwując otaczającą przyrodę, na przykład. mrówki czy mech na drzewach. A wszystko to po to, by zakresie przetrwania wiedzieć, jak się schronić, określić pozycję, zdobyć wodę zdatną do picia czy pożywienie. Ważna jest również świadomość, jak reaguje organizm na czynniki zewnętrzne, kiedy jest się odizolowanym, zarówno fizycznie jak i psychicznie oraz jak korzystać z dostępnego sprzętu, aby zwiększyć szansę przetrwania.

mjr rez. Sławomir Miszczuk

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel/fax: 44 7245515 
tel: 44 7244317

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Arkadiusz Broniarek

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl