Obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

Uroczystości związane z upamiętnieniem 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się w Tomaszowie Mazowieckim tradycyjnie mszą świętą, odprawiona w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Słowackiego.
Po zakończeniu mszy świętej, kolumna złożona z uczestników przybyłych na uroczystość, żołnierzy, strażaków, policjantów oraz młodzieży tomaszowskich szkół, udała się wraz z pocztami sztandarowymi na Plac Kościuszki, gdzie odbyła się dalsza część obchodów Święta Niepodległości. Była uroczysta zbiórka, apel pamięci, salwa honorowa, defilada oraz odznaczenia i wyróżnienie dla żołnierzy, funkcjonariuszy Policji oraz Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej i kadetów naszej szkoły. Za wzorową postawę i bardzo dobre wyniki osiągane w szkoleniu wojskowym wyróżnieni zostali kadeci: Angelika Śmiechowicz, Weronika Lusek, Mateusz Badura i Kacper Sikora.
Przedstawiciele władz samorządowych: powiatu na czele Wicestarostą Tomaszowskim Dariuszem Kowalczykiem i miasta na czele z Prezydentem Miasta Marcinem Witko oraz delegacje służb mundurowych, organizacji społecznych, partii politycznych i młodzieży szkolnej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przemieścili się pod Pomnikiem Legionistów gdzie również złożono kwiaty.
W uroczystej zbiórce na Placu Kościuszki wzięła udział delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, w osobach dyrektora Dariusza Kwiatkowskiego, wicedyrektorów Jolanty Nikodemskiej i Arkadiusza Broniarka jak również wychowawców klas wojskowych Arkadiusza Świątka i Roberta Kołczyńskiego, a kadeci z naszej szkoły wystawili oprócz pocztu sztandarowego dwie kolumny uczniów uczestniczące w defiladzie.
Po zakończeniu obchodów Święta Niepodległości na Placu Kościuszki, wszyscy uczestnicy przeszli pod Pomnik Legionistów, gdzie złożono wiązanki kwiatów. W tym samym czasie mieszkańcy Tomaszowa mogli obejrzeć prezentację sprzętu wojskowego zorganizowaną przez żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, Komendę Powiatową Policji oraz Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk