Łódzkie Dni IT na wydziale Matematyki i Informatyki UŁ

W środę, 19 listopada, uczniowie klas 3 Ti oraz 2 Ti wraz z nauczycielkami Panią Iwoną Osuch i Panią Sylwią Błoch uczestniczyli w Łódzkich Dniach IT na wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego.

W jednym miejscu zaprezentowały się największe firmy informatyczne z całej Polski, działające również na arenie światowej.

Uczniowie wzięli udział w wykładach prowadzonych przez przedstawicieli firm, specjalistów, którzy zapoznali uczestników z najnowszymi trendami technologicznymi branży IT, a także przedstawili oferty praktyk i pracy dla studentów oraz uczniów naszej szkoły.

Profesjonaliści zachęcali do skorzystania z szerokiej oferty kursów informatycznych poświęconych nowym technologiom, co da uczniom i studentom możliwości rozwoju oraz zaprocentuje zdobyciem pracy w znanych światowych korporacjach informatycznych, gdzie polscy informatycy są szczególnie doceniani.

Na wykładach przedstawione zostały usługi firmy Microsoft wspomagające rozwój kariery informatycznej, możliwości Microsoft Azure, w szczególności tworzenie websitów i korzystanie z maszyn wirtualnych z wykorzytaniem oprogramowania Open Source. Omawiane były rozwiązania archtektoniczne stosowane w tworzeniu produktów informatycznych, problemy wynikające z zespołowej pracy nad projektem w systemie rozproszonym.

Byliśmy też na "Randce z Javascriptem, zastanawiając się czy to chwilowe zauroczenie, czy związek na lata"  - omawialiśmy cechy języka JS takie jak ekspresywnośc, wieloparadygmatowość oraz "good parts" i zastosowanie biblioteki jquery. Kolejny wykład był poświęcony tworzeniu aplikacji mobilnych z wykorzystaniem XAML. Zaprezentowana została komercyjna aplikacja przeznaczona dla urządzeń z ekranami dotykowymi.

Na zakończenie odbył się wykład o systemie monitoringu ZABBIX i ułatwieniach jakie system oferuje administratorom sieci komputerowych i serwerów.

W trakcie wykładów zadawane były pytania, odbywały sie dyskusje, a aktywność była nagradzana pendrivami, myszkami komputerowymi oraz książkami informatycznymi.