Żołnierzom Wyklętym!

W dniu 3 marca br. uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, razem ze sztandarem szkoły, wzięli udział we Mszy Świętej w intencji żołnierzy wyklętych, która odbyła się w parafii  NMP Królowej Polski na ul. Słowackiego.

W uroczystej Mszy Świętej, sprawowanej w asyście pocztów sztandarowych reprezentujących tomaszowskie służby mundurowe i szkoły, udział wzięła córka rotmistrza Pileckego - Zofia Pilecka oraz władze samorządowe powiatu. W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym poświęconym żołnierzom walczącym po zakończeniu II wojny światowej o niepodległą, suwerenną Polskę. Msza Święta była wyrazem hołdu i uczczeniem pamięci żołnierzy wyklętych, którzy sprzeciwili się próbie narzucenia społeczeństwu polskiemu siłą ustroju komunistycznego. Wielu spośród nich zginęło zamordowanych przez ówczesne służby bezpieczeństwa publicznego, wielu zostało pochowanych w bezimiennych mogiłach, ale wszyscy pozostali w swej walce niezłomnie wierni słowom przysięgi "Bóg - Honor - Ojczyzna".

Tekst i zdjęcia: Eryk Wójciak

1  1