Dzień Patrona

24 marca 1794 roku, na krakowskim rynku, Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę Narodowi Polskiemu. W ten właśnie sposób rozpoczęło się powstanie kościuszkowskie, jedno z najbardziej heroicznych powstań w historii Polski.

Zgodnie z tradycją, w dniu 7 kwietnia br., uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim,  obchodzili Dzień Patrona Szkoły. W godzinach porannych uczniowie klas wojskowych wystawili wartę honorową przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki na Placu Kościuszki oraz złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze przed pomnikiem patrona. W tym dniu zajęcia lekcyjne zostały skrócone w ten sposób, aby punktualnie o godzinie 12.00 społeczność szkolna mogła zgromadzić się na uroczystej akademii poświęconej patronowi szkoły i występach artystycznych uczniów.

Mając za patrona szkoły tak wybitnego Polaka i żołnierza jakim był Tadeusz Kościuszko, staramy się godnie czcić Jego pamięć, podczas organizowanych z tej okazji uroczystości szkolnych. W ten sposób uczymy się nie tylko miłości do Ojczyzny ale również oddajemy cześć historii naszego miasta i kraju. Na każdym kroku staramy się pamiętać, aby wcielać w życie słowa naszego patrona: "Siebie samego zwyciężaj -  to największe zwycięstwo".

Tekst i zdjęcia: mjr rez. Sławomir Miszczuk