Międzynarodowy Dzień Ziemi

Międzynarodowy Dzień Ziemi to święto obchodzone corocznie 22 kwietnia, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009. Obecnie 192 kraje świętują Dzień Ziemi organizując różne akcje i prelekcje. W tym roku myślą przewodnią była „Niska Emisja”. Niska emisja, czyli… niewielka i niegroźna? Niestety, choć nazwa brzmi całkiem niewinnie, niska emisja jest poważnym problemem polskich miast i dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Niska emisja to zanieczyszczenia trafiające do powietrza, a pochodzące z komunikacji samochodowej i procesu spalania węgla o niskiej jakości czy śmieci – w domowych piecach, paleniskach, lokalnych kotłowniach. Zasadniczo są to te zanieczyszczenia, które są emitowane przez kominy o niskiej wysokości czy paleniska. Wysokość ma znaczenie, ponieważ to właśnie emisja z niskich kominów rozprzestrzenia się po najbliższej okolicy i najbardziej szkodzi okolicznym mieszkańcom.
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy IV I przygotowali prezentację multimedialną oraz plakaty związane z tematyką ekologiczną. Ich prace można było oglądać na korytarzu szkolnym. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Z okazji Dnia Ziemi odbył się również konkurs
 na „Najładniejszą Eko-doniczkę”, który wygrała klasa I Mtw.

Zwycięzcom gratuluję wspaniałego pomysłu i jego realizacji.
Angelika Nowak