Biało-czerwony "Mechanik".

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 i obchodzone 2 maja. W tym dniu wracamy pamięcią do historycznego znaczeniu naszych barw narodowych, nie zapominając o roli, jaką odegrały barwy biało-czerwone w teraźniejszości.

Tradycyjnie jak co roku, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, zebrali się razem z młodzieżą szkół tomaszowskich w centrum miasta, przed pomnikiem Tadeusza Kościuszki, aby oddać hołd i cześć polskim barwom narodowym. Podczas tej żywej lekcji historii i patriotyzmu, utrwalamy wiadomości na temat historii naszego kraju oraz tradycji narodowych. Z tej okazji śpiewany jest również polski hymn.

Dla uczniów klas mundurowych to dzień szczególny. To właśnie wojskowy mundur, wyzwala szereg skojarzeń nawiązujących do polskiej tożsamości i symboli narodowych, a bordowe berety wraz z mieniącymi się barwami flag państwowych są dla nas jednym z najważniejszych elementów naszej tożsamości narodowej.

Biorąc pod uwagę, że Dzień Flagi to najmłodsze z obchodzonych w Polsce świąt państwowych, powinniśmy propagować je nie tylko wśród  dorosłych, ale przede wszystkim wśród młodzieży. Dlatego zadaniem uczniów klas wojskowych podczas tegorocznego święta, jest jak najcześciej mówić o nim - bo przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce.

W uroczystości uczestniczyli uczniowie klasy 1Mtw

oraz nauczyciele Arkadiusz Świątek i mjr rez. Sławomir Miszczuk