Pracowite ferie uczniów Mechanika

W trakcie dwóch tygodni ferii zimowych uczniowie ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. uczestniczyli w cyklu zaplanowanych kursów i szkoleń projektu  „Krok do sukcesu zawodowego uczniów Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Oś Priorytetowa XI Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności Działanie XI.3 Kształcenie zawodowe.
Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Nasze uczennice i uczniowie kontynuowali kursy:  język angielski zawodowy na poziomie rozszerzonym dla klas hotelarskich. Grupy,  mimo ferii, stawiły się w komplecie i z zapałem szlifują język angielski pod kierunkiem prowadzących Pań: mgr Iwony Dróżdż i mgr Angeliki Nowak.
W tym okresie rozpoczęły się także super kreatywne i ciekawe praktyczne pierwsze zajęcia kursu programowania robotów LEGO, podczas których uczniowie zapoznali się z budową robotów, zaczęli samodzielnie programować i sterować roboty. Pierwsze zajęcia zakończyły się walkami własnoręcznie zaprojektowanych robotów. Było mega ciekawie, twórczo i wesoło. Zajęcia prowadził Pan Mateusz Żołądkiewicz z krakowskiej pracowni WarsztatyRobotow.pl.

Swoje pierwsze zajęcia odbywała grupa hotelarzy na Kursie  ECDL, który  zakończony będzie również certyfikatem. Zajęcia prowadzi Pani mgr inż. Iwona Osuch – egzaminator Polskiego Towarzystwa Informatycznego w zakresie Europejskiego  Certyfikatu Umiejętności Komputerowych. Certyfikat umiejętności komputerowych nie przypadkiem został nazwany „European Computer Driving Licence” (w tłumaczeniu: „Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy”), choć w Polsce używamy nazwy „Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych”. W dynamicznym społeczeństwie informacyjnym znaczenie ECDL można bowiem śmiało porównać ze znaczeniem, jakie dla dorosłego obywatela i wykwalifikowanego pracownika ma dziś prawo jazdy, czyli licencja na prowadzenie samochodu – można bez niego żyć, ale ze wszech miar lepiej je mieć.

Korzyści dla uczniów-uczestników kursu:

potwierdzenie posiadanych kompetencji,
wzrost pozycji na rynku pracy,
większa pewność utrzymania zatrudnienia,
wzrost mobilności,
wzrost szans na rynku pracy w Europie i na świecie.

Korzyści mają także pracodawcy i społeczeństwo, ale o tym przy następnej relacji z zajęć.

Kolejna grupa odbywała Kurs OPERATOR OBRABIAREK CNC. Zajęcia prowadził Pan mgr inż. Robert Wyszyński z sosnowieckiej firmy Inchoicent. Na kurs uczęszczali uczniowie klas mechatronicznych i mechanicznych. Miał on na celu wprowadzenie  do technologii obróbki mechanicznej CNC.

Podstawowym celem kursu było nabycie przez uczniów wiedzy z zakresu:

- czytania rysunku technicznego,
- doboru narzędzi i parametrów obróbki,
- strategii obróbki,
- prawidłowego mocowania elementu obrabianego,
- przygotowania do pracy obrabiarki CNC,
- programowania obrabiarki CNC,
- tokarki
- frezarki
- umiejętności pomiaru kontrolnego obrobionych elementów za pomocą narzędzi pomiarowych.

Zajęcia odbywaja się z udziałem zaawansowanych programów symulujących pracę na obrabiarkach CNC
Na zakończenie 4-dniowego kursu uczestnicy wykonywali 2 zadania egzaminacyjne na symulatorach tokarki i frezarki - wszyscy otrzymali oceny bardzo dobre. Brawo !!! Teraz tylko pora na uroczyste wręczenie certyfikatów i sprawdzenie umiejętności w praktyce

Ostatnim kursem, który realizowany jest w Mechaniku w okresie ferii jest Kurs spawacza MAG .Dziesięciu  uczniów technikum mechanicznego naszej szkoły odbywa szkolenie na kursie spawacza. Cel

em szkolenia jest nabycie przez uczestników wiedzy teoretycznej i praktycznej niezbędnej do wykonywania zawodu spawacza w metodzie MAG. Kurs zakończy się w połowie lutego egzaminem państwowym, a uczestnicy, którzy zdadzą egzamin, otrzymają książeczkę spawacza oraz certyfikaty poświadczające uzyskanie dodatkowych kwalifikacji zawodowych. Zdobyta wiedza pozwoli na zdobycie uprawnień międzynarodowych w powyższej metodzie spawania.
Ukończenie kursu z pewnością umożliwi naszym uczniom zwiększenie szans na rynku pracy. Kurs prowadzi Ośrodek Szkolenia Spawaczy PHTU TRANS-AM w Częstochowie.

Jacek Matyszewski
Specjalista ds. organizacyjno-technicznych projektu