Kolejny rejs na Pogorii coraz bliżej.

Już tylko trzy tygodnie pozostały do rozpoczęcia wyjątkowej wyprawy, na którą wybierają się uczniowie tomaszowskich szkół w ramach czwartego już rejsu po Morzu Śródziemnym. W związku z tym w czwartek 25.01.2018 roku o godzinie 18.00 w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. T Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie uczestników rejsu z organizatorami – Dariuszem Jachimowskim oraz Michałem Kurzykiem, którzy szczegółowo omówili harmonogram rejsu i przedstawili warunki ubezpieczenia.
Szczególnym gościem spotkania, którego powitał wicedyrektor szkoły pan Arkadiusz Broniarek, był kapitan Pogorii – pan Andrzej Potulski.
Kapitan opowiadał o życiu na statku, o codziennej pracy wacht, które pełnią uczestnicy. Udzielił też wielu rad na temat tego, jak się przygotować do rejsu, co zabrać, jak radzić sobie z chorobą morską. Mówił na temat możliwej aury pogodowej, atrakcji i zabytków portów, do których zawija Pogoria. Omówił plan rejsu i jego alternatywy (trasa rejsu w dużej mierze zależeć będzie od warunków pogodowych). Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Przyszli załoganci Pogorii, którzy prawie w komplecie stawili się na spotkaniu, poczuli już przedsmak morskiej przygody.
Jeszcze kilka słów o samej Pogorii. STS POGORIA została wybudowana w 1980 roku. Posiada ożaglowanie typu barkentyna o powierzchni prawie 1000 m2 - razem 15 żagli na trzech masztach, w tym jeden maszt z żaglami rejowymi. Statek ma wyporność 342 tony, długość 47 metrów i szerokość 7 metrów. Żaglowiec jest wyposażony w pomocniczy silnik  napędowy o mocy 255kW. Zwykle zabiera 49 osób, w tym kapitana, 4 oficerów, dalszych członków załogi stałej – głównego mechanika, bosmana i kucharza oraz 43 osoby załogi.
Przypomnijmy, że współorganizatorem rejsu jest działające w ZSP nr 1 Szkole Koło Żeglarskie „Szkwał”, a na rejs jedzie 4 uczniów naszej szkoły.
Patronat nad rejsem objęli: Starosta Powiatu Tomaszowskiego – Pan Mirosław Kukliński oraz Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego – Pan Marcin Witko
Mottem rejsu są słowa Marka Twaina:
„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj. Śnij. Odkrywaj."

01 01

03

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel/fax: 44 7245515 
tel: 44 7244317

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Arkadiusz Broniarek

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl