Wzmacnianie kluczowych kompetencji uczniów ZSP nr 1 podczas wyjazdu zagranicznego do Portugalii

W dniach 03.11.2019 – 14.11.2019  czternastu uczniów i trzech nauczycieli Zespołu Szkół  Ponadgimnzajlnych nr 1 w  Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyło  w mobilności zagranicznej do miasta Barcelos w Portugalii.  Wyjazd ten był częścią przedsięwzięcia projektowego pod nazwą „Młodzież - Kompetencje - Sukces” realizowanego w ramach krajowego projektu “Ponadnarodowa mobilność uczniów”- Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Uczniowie Mechanika po zakończeniu w październiku zajęć przygotowawczych:  językowych i  kulturowych oraz  przygotowaniu psychologiczno - pedagogicznym i szkoleniu BHP, zrealizowali główne działanie, jakim miały być wspólne zajęcia z uczniami  AGRUPAMENTO DE ESCOLAS DE BARCELOS -  Escola Secundária w Portugalii.

Podczas realizacji programu pobytu,  uczennice i uczniowie ZSP nr 1  brali  udział razem z młodzieżą portugalską w zajęciach w Escola Secundária de Barcelos. Głównym celem prowadzonych działań było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów ze szczególnym nastawieniem na rozwój i doskonalenie umiejętności językowych, TIK, skutecznego nauczania i uczenia się matematyki oraz nauk przyrodniczych, motywacji uczniów do nauki a także wzmocnienie postaw obywatelskich i społecznych uczniów. Zajęcia w instytucji przyjmującej były prowadzone w międzynarodowych zespołach języku angielskim,   co sprawiało, że każdy z uczniów miał sposobność używania języka  w praktyce. Uczniowie odbyli zajęcia m.in. z zakresu: podstaw  języka portugalskiego, matematyki ze szczególnym wykorzystaniem działań matematycznych w praktyce zawodowej i  życiu codziennym , elektrotechniki,  programowania i robotyki z zastosowaniem urządzeń TI-Innovator i ROVER . Uczyli się zarządzania czasem oraz metod  skutecznego uczenia się i zapamiętywania. Uczniowie  pracowali nad określeniem własnego typu osobowości i określeniem własnego stylu uczenia się. W międzynarodowych zespołach uczestniczyli  w grze miejskiej po Barcelos, poznając historię i zabytki tego ciekawego i urokliwego miasta. Uczestniczyli również w rywalizacji sportowej  z rówieśnikami z Portugalii, a także skorzystali  z oferty zajęć w Aquaparku.

Zrealizowali  wydarzenie - Dzień Niepodległości Polski w Porto oraz przedstawili na międzynarodowym forum  historię walki o niepodległość Polski. Był to znakomity wstęp do debaty na temat patriotyzmu młodych europejczyków. Korzystając z materiałów promocyjnych Powiatu tomaszowskiego i  Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz  własnych prezentacji , wspaniale promowali Powiat , Miasto i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 . W siedzibie urzędu miasta, odbyli bardzo  serdeczne spotkanie z vice-prezydent Miasta Barcelos -  Panią Armandiną Saleiro.

Uczniowie pogłębili wiedzę i świadomość na temat dziedzictwa kulturowego Portugalii.  Poprzez udział w wycieczkach  edukacyjno-kulturowych do Porto , Bragi, Esposende , Viana do Castelo  i Póvoa de Varzim wzmocnili wrażliwość na sztukę, historię , religię i różnorodność kulturową tego pięknego kraju , W trakcie wycieczek i spacerów brzegiem Oceanu Atlantyckiego , uczniowie podziwiali przyrodę i  niezwykłe krajobrazy północnej Portugalii , jej charakterystyczne budowle, a także walory kuchni portugalskiej . Nauczyciele Mechanika nawiązywali kontakty z nauczycielami z Portugalii, Słowenii i Węgier,  z nadzieją by w przyszłości realizować nowe projekty.

Wyjazd połączony z nauką,  były dla naszych uczniów wspaniałym doświadczeniem i nową  przygodą, a jednocześnie sposobem – okazją do dalszego ich rozwoju osobistego i budowania postaw uczniów skierowanych na osiąganie sukcesu w nauce i karierze zawodowej.

Ostatnie dni pracy w szkole w Barcelos były pełne pracy bo uczniowie pracowali nad wykonaniem rezultatów cząstkowych projektu – plakaty, prezentacje i opracowania słowników oraz baz danych . Powstała wspaniała galeria zdjęć i filmy związane z  tematyka projektu.  Podczas pobytu Portugalii ,  miło było nam słyszeć opinie na temat bardzo aktywnej i kreatywnej pracy naszych uczniów, którzy także na każdym kroku godnie reprezentowali naszą szkołę, powiat , miasto i nasz kraj.
Uczniowie i nauczyciele otrzymali certyfikaty mobilności zagranicznej potwierdzające zrealizowane działania i nabyte nowe kompetencje, potwierdzone przez Lidera projektu – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Maz. oraz Partnera – Zespół Szkół w Barcelos
Projekt jest kolejnym zadaniem szkoły podjętym w celu polepszenia poziomu edukacji oraz pokazania uczniom międzynarodowego aspektu kształcenia i wsparciem  ich rozwoju osobistego.

Uczestnicy niebawem przedstawią wypracowane rezultaty i produkty projektu na spotkaniach z młodzieżą i nauczycielami zainteresowanych projektem szkół. Teraz kolej na przygotowania drugiej  grupy projektowej, która wyjedzie do Barcelos w marcu 2020.

Jacek Matyszewski – koordynator projektu „ Młodzież – Kompetencje – Sukces”

003  056

011  019