Kadeci „Mechanika” na szkoleniu z musztry i ceremoniału wojskowego

W Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego w Warszawie w dniu dzisiejszym odbyło się szkolenie z musztry i ceremoniału wojskowego dla uczniów klas mundurowych, w którym wzięli udział kadeci klasy 2 Iw z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. T.Kościuszki  w Tomaszowie Mazowieckim wraz z opiekunami – p. Jackiem Matyszewskim i p. Dariuszem Jachimowskim.
Tuż przed szkoleniem miała miejsce uroczystość wręczenia odznaki pamiątkowej BdSP dowódcy pułku płk. Leszkowi Szcześniakowi, w uznaniu zasług w zakresie współpracy z Biurem do Spraw Proobronnych.  Wręczenia dokonał dyrektor BdSP – p. Waldemar Zubek.
Po krótkim powitaniu i ww. uroczystości oraz solidnej rozgrzewce odbyły się zajęcia praktyczne,  które przeprowadzili instruktorzy z Pułku Reprezentacyjnym Wojska Polskiego.
Szkolenie obejmowało zagadnienia z musztry indywidualnej – zwroty w miejscu, oddawanie honorów, musztry zespołowej – wykonywanie zbiórek, powitania  w czasie uroczystości, apel pamięci oraz marsz krokiem defiladowym. Omawiane i ćwiczone były również elementy ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych RP – zachowanie się pocztu sztandarowego i flagowego, składanie wieńców i wiązanek, wydawanie komend i składanie meldunków.
Jednym z końcowych elementów było omówienie i przeprowadzenie w formie pokazu przebiegu uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Szkolenie zakończyło się defiladą szkolonych kadetów przed trybuną honorową i wykonaniem pamiątkowych zdjęć.
Dziękujemy dowództwu Pułku Reprezentacyjnego WP za umożliwienie udziału w szkoleniu, a instruktorom za zaangażowanie i przekazanie cennych wskazówek.

tekst: Dariusz Jachimowski
foto: Jacek Matyszewski