Edukacja - świat

W Niemczech nauka jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci do 18 roku życia. Ferie letnie trwają
jedynie 6 tygodni. Za to są ferie wiosenne, a przerwy świąteczne są dłuższe. Rok szkolny rozpoczyna się po wakacjach letnich - dokładna data rozpoczęcia zależna jest od landu. Dzieci rozpoczynające naukę  w szkole podstawowej dostają na "osłodę życia" tekturowy stożek pełen słodyczy, tzw. "Schultüte". Najlepszą oceną jest jednynka, a najgorszą szóstka.

W fińskiej szkole nikt w szkole nie oszukuje, nie uchyla się od pracy, a absencja w zajęciach jest zjawiskiem marginalnym. Młodzież zachowuje się w zgodnie z ogólnymi normami społecznymi, dlatego w szkołach nie są potrzebni nie tylko ochroniarze, ale nawet woźni, a o zachowanie czystości i pilnowanie porządku dbają sami uczniowie.

Edukacja w Holandii ma bardziej skomplikowaną formę. Jest obowiązkowa od 5 do 18 roku życia, przy czym do ukończenia 16 lat uczeń podlega obowiązkowi szkolnemu w wymiarze pełnym, a do ukończenia lat 18 podlega częściowemu obowiązkowi szkolnemu. Oznacza to, że przynajmniej 2 dni w tygodniu musi uczęszczać na zajęcia np. do szkoły zawodowej, co daje możliwość łączenia nauki z pracą. Podobnie jak w Australii, znaczna część edukacji jest bezpłatna. Nacisk kładzie się na zdobywanie doświadczeń i praktycznych umiejętności.  

Edukacja w Kenii jest nieobowiązkowa i płatna. Budowa szkół jak i ich utrzymanie w dużej mierze spoczywa na rodzicach. Jeśli kogoś nie stać na posłanie dziecka do szkoły, to tego nie robi. W Kenii dominują szkoły harambee - czyli zbudowane, sfinansowane i utrzymywane przez społeczność. Stopień analfabetyzmu wciąż jest bardzo wysoki. Niespełna 70 proc. dzieci chodzi do szkoły podstawowej, a tylko jakieś 30 proc. kontynuuje naukę w szkole średniej.  Rodzice, którzy przekonani są o słuszności nauki często muszą rezygnować z własnego dobrobytu by wykształcić dziecko.

Studenci w Polsce rozpoczynają naukę w październiku, a w Japonii początek roku szkolnego przypada na kwiecień. W niektórych rejonach Afryki dzieci uczą się przez trzy miesiące, a potem przez miesiąc nie chodzą do szkoły.

Szkoły na świecie różnią się także sposobem przyjmowania uczniów. W Japonii pierwsze egzaminy czekają na dziecko w wieku trzech lat – wtedy zdaje do przedszkola.

W Niemczech czy Holandii są klasy, do których chodzą dzieci w różnym wieku. Najczęściej uczniowie z dwóch lub trzech roczników uczą się razem. Dzięki temu młodsze dzieci nabywają wiele umiejętności od starszych. Starsi natomiast pielęgnują w sobie opiekuńczość. Relacje pomiędzy dziećmi są wówczas zbliżone do stosunków panujących pomiędzy dziećmi w rodzinie.

Większość z Was idąc do szkoły trafia do dużego budynku z wieloma salami wyposażonymi w ciekawe pomoce naukowe. W szkołach zazwyczaj znajduje się jadalnia, duża sala gimnastyczna, a obok boisko. Ale nie wszyscy chodzą do takich szkół, gdyż nie wszyscy ludzie na świecie mieszkają na stałe w jednym miejscu. Niektórzy są koczownikami i przemieszczają się z miejsca na miejsce. Aby dzieci koczowników mogły się uczyć do ich grupy wysyłani są nauczyciele, którzy cały czas przebywają razem z nimi. Wówczas cała wędrująca szkoła mieści się na przykład na grzbiecie renifera. W taki sposób edukowani są między innymi mali Lapończycy w Finlandii.

Na koniec jeszcze mała niespodzianka. Myślicie może, że tylko dzieci po kilka godzin przebywają w szkole. Otóż najstarszym człowiekiem, który rozpoczął naukę jest 84-leni Kenijczyk Kimani Nganga Maruge. Chodzi do tej samej szkoły, co jego wnuki, jest jednak w niższej niż one klasie. Został nawet wpisany do Księgi rekordów Guinnesa z tytułem Najstarszy Uczeń Świata.

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
CWKM logoopw logo
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
 
CMI baner na stronę www
ecdl
  ose
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

22.09.2021 - kl. I i kl. II
23.09.2021 - kl. III i kl. lV
18.11.2021 - kl. I i kl. II

19.11.2021 - kl. III i kl. lV
16.12.2021 - kl. lV
27.01.2022 - kl. III i kl. lV

28.01.2022 - kl. III
27.04.2022 - kl. I i kl. lI

28.04.2022 - kl. III

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl