Edukacja dla bezpieczeństwa 2015 - 2016

Zobacz też:

Edukacja dla bezpieczeństwa 2013 - 2014

Edukacja dla bezpieczeństwa 2014 - 2015


Mistrzostwa Pierwszej Pomocy o Puchar Dyrektora ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim dla uczniów klas pierwszych

foto

15 czerwca na terenie naszej szkoły członkowie szkolnego koła PCK zorganizowali zawody pierwszej pomocy dla młodszych kolegów. Celem mistrzostw było utrwalenie i podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa.
W mistrzostwach klas pierwszych udział wzięło 6 drużyn, które na pozorowanych wypadkach udzielały pierwszej pomocy poszkodowanym. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić się w takich sytuacjach jak wypadek komunikacyjny, upadek z wysokości, zasłabnięcie, złamanie, zranienie oraz sprawdzić swoją wiedzę teoretyczną rozwiązując test. W większości zawodnicy radzili sobie bardzo dobrze, pokazując, że potrafią skutecznie udzielić pierwszej pomocy. 
Puchar Dyrektora ZSP Nr 1 przypadł drużynie klasy 1Mtw w składzie: Dawid Trukan, Szymon Jakubczak, Szymon Dworak, Błażej Sobczyk, Patryk Mrozowski 
II miejsce zajęła klasa 1H w składzie: Jagoda Jabrzyk, Oliwia Otręba, Paulina Sowińska, Patrycja Banaszczyk, Natalia Hajdamiak 
III miejsce zajęła klasa 1E w składzie: Witek Kowalczyk, Przemek Kowalczyk, Szymon Łękawski, Bartłomiej Owsianka, Konrad Ogórek 
Organizatorzy: Paulina Sygitowicz 2H, Ola Więcek 2H, Ada Kowalczyk 2H, Klaudia Sobczyk 2H, Marcelina Migała 2H, Eliza Musiał 2H, Patrycja Pązik 2H, Patrycja Pysklak 2Tiw, Kuba Rudzki 2Tiw, Oskar Mokwiński 2Tiw, Damian Mizerski 2Mt, Wiola Rytych 3Hb, Wiola Bruderek 3Hb, Paweł Płóciennik kl. 2Mt
.

opiekun szkolnego koła PCK 
Beata Goździk

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Mistrzostw !!!

 


Mechanik na podium w Mistrzostwa Powiatu Tomaszowskiego w piłkę nożną dziewcząt


001foto

13 kwietnia, na boisku II LO, został rozegrany finał licealiady, w którym drużyna żeńska z „Mechanika ” zajęła III miejsce.
Dziewczęta z ZSP nr 1 grały w składzie:
Natalka Hajdamiak kl.1H, Patrycja Konewka kl.1Tib, Natalia Gierach kl.1H, Patrycja Kawka kl.2H, Paulina Kowalska kl.2H, Karolina Pietrzyk kl.3Hb, Ewelina Rydz kl.2TIw, Klaudia Srogosz kl.2TIw, Marlena Wujek kl.2TIw, Anna Sygitowicz kl.2TIw, Renata Dębiec kl.2TIw, Natalia Cybulska kl.2TIw, Patrycja Pysklak kl.2TIw, Patrycja Galińska kl.3Hb, Kinga Skura kl.3Hb, Basia Łatarewicz kl.3Hb, Sylwia Kujawska kl.3Hb.

Autorka zdjęć Sylwia Kujawska ki. 3 Hb
Opiekun Beata Goździk

Brawo dziewczyny !!!


Etap miejski Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej

foto

4 marca w OSP Ludwików został przeprowadzony etap miejski OTWP, w którym nie zabrakło strażaków ochotników z ZSP Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim. Naszą szkołę w tym etapie reprezentowali laureaci etapu szkolnego. Po części pisemnej do finału awansowali, z trzecim wynikiem, Jakub Jakóbczyk - uczeń klasy 1Tia ex aequo z Jakubem Rudzkim - uczniem klasy 2Tiw, reprezentującym OSP Białobrzegi. Poza finałem znaleźli się Damian Mierzejewski - uczeń klasy 3Met, zajmując piąte miejsce i Mateusz Badura - uczeń klasy 1Mtw, plasując się na szóstym miejscu. Po części ustnej Jakub Rudzki awansował na drugie miejsce, a Jakub Jakóbczyk zajął czwarte. 

Dziękujemy wszystkim panom za zaangażowanie

i godne reprezentowanie szkoły w OTWP 2016.

Gratulacje !!!

                                                                              Opiekun Beata Goździk

Zachęcając niezdecydowanych do udział w etapie szkolnym w przyszłym roku przypominam: Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy  popularyzowaniu wśród młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy Komendy Głównej, Komend Wojewódzkich i Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, Zarządów Oddziałów Związku OSP, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wielu innych instytucji związanych z ochroną środowiska oraz zwalczaniem klęsk żywiołowych.


Wyniki etapu szkolnego Ogólnopolskiego Turniej Wiedzy Pożarniczej

otwp

foto

10 lutego w naszej szkole został przeprowadzony etap szkolny OTWP. Do konkursu mogli przystąpić ubiegłoroczni finaliści, którzy uplasowali się na miejscach od 1 do 10 oraz osoby, które na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa otrzymały ocenę bardzo dobrą ze sprawdzianu w tym zakresie. Do turnieju  przystąpiło 17 osób. Uczniowie rozwiązywali test składający się z pytań zamkniętych, które dotyczyły m. in.  przepisów i umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.

Największą wiedzą wykazał się uczeń Klasy 3Met  DAMIAN MIERZEJEWSKI, uzyskując 32 punkty.
Wśród najlepszych znaleźli się:
Maciej Biedrowski, uczeń klasy 3Ti - 29 punktów,
Mateusz Badura, uczeń klasy 1Mtw -  28 punktów,
Jakóbczyk Jakub, 1Tia i Kępa Adrian 2E - 27 punktów,
Klaudia Sobczyk, uczennica klasy 2H - 25 punktów.

Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy Komendy Głównej, Komend Wojewódzkich i Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, Zarządów Oddziałów Związku OSP, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wielu innych instytucji związanych z ochroną środowiska oraz zwalczaniem klęsk żywiołowych.

Do etapu miejskiego, który zostanie przeprowadzony 04.03.2016r. zakwalifikowali się: Damian Mierzejewski 3Met, Maciej Biedrowski 3Ti, Mateusz Badura 1Mtw.

Gratulacje !!!

Organizator etapu szkolnego Beata Goździk

Przygotowanie do konkursu:

Broszura (doc) , Broszura (pdf)

Testy (doc), Testy (pdf)


Podziękowanie

podziekowanie PCK 2016

 

 


XXIV Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK

 
promocjazdrowia
 
29. 01.2016r. w siedzibie Zarządu Rejonowego PCK w Tomaszowie Maz. został przeprowadzony etap rejonowy XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia Polskiego Czerwonego Krzyża.
Naszą szkołę na tym etapie reprezentowała Monika Palacz, uczennica klasy 3Ha, zwyciężczyni etapu szkolnego, która zajęła  w etapie rejonowym drugie miejsce. Do finału wojewódzkiego olimpiady awansuje tylko jedna osoba.
Gratulujemy!
Beata Goździk
 
01  01

Turniej wiedzy pożarniczej – etap szkolny

strazTurniej wiedzy pożarniczej

– etap szkolny zostanie przeprowadzony 10.02.2016r. (ŚRODA)

pracownia 33 na siódmej  godzinie lekcyjnej (13.25-14.10)

Uczestnicy:            
Pierwsze 10 osób - finaliści etapu szkolnego 2014/2015

Damian Mierzejewski 3Met,

Maciej Biedrowski 3Ti,

Jakub Sosnowski 2Tiw,

Klaudia Sobczyk 2H,

Bartłomiej Płocki 2E,

Rafał Golenia 2M,

Adrian Kępa 2E,

Bartłomiej Jędrychowicz 2E,

Artur Kubiak 2M,

Mateusz Saj 2Tet,

uczniowie klas I

1H: Justyna Psut

1E: Wojciech Kałużny, Witold Kowalczyk, Przemysław Kowalczyk,

1Tia: Bartek Cieślik, Kacper Drzemlik, Jakub Janeczek, Jakub Jakubczyk,

1Tib: Paulina Kalankiewicz,

1Met: Stanisław Dąbrowski,Tomasz Szymczyk,                                        

1 Mtw: Mateusz Badura, Dawid Bieniek, Przemysław Firek, Patryk Mrozowski, Dominik Szczur, Dawid Trukan, Andrzej Turowski.

Organizator etapu szkolnego
Beata Goździk


Etap szkolny XXXI Olimpiady Wiedzy Ekologicznej

OWE

11 stycznia 2016r.  w naszej szkole został przeprowadzony etap podstawowy  XXXI  OWE - wzięło w nim udział 26 uczniów.

Najlepszą wiedzą w tym zakresie wykazali się:

27 punktów uzyskała

Patrycja Kawka, uczennica klasy 2H

24 punkty uzyskali:

Tomasz Szymczyk, uczeń klasy 1Met,

Jan Niźnikowski, uczeń klasy 1Met

23 punkty uzyskały:

Paulina Kagankiewicz, uczennica klasy 1Tib,

Dagmara Bernat, uczennica klasy 1Tib

22 punkty uzyskali:

Maksymilian Wiktorowicz, uczeń klasy 1Met,

Łukasz Zaczyński, uczeń klasy 1Met,

Mateusz Badura, uczeń klasy 1Mtw, 

Bartłomiej Cieślik, uczeń klasy 1Tia,

21 punktów uzyskali:

Łukasz Kacprzak, uczeń klasy 1Met,

Adrian Berenc, uczeń klasy 1Met,

Maciej Liburski, uczeń klasy 1Tib

20 punktów uzyskał

Adrian Wiaderny, uczeń klasy 1Met.


W tej edycji olimpiady żadnemu uczestnikowi nie udało się awansować do etapu okręgowego. Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy w przyszłym roku.


Etap szkolny XXXI OWE przeprowadziła
Beata Goździk

XXXIOWE


Paczki od PCK


Szkolne Koło PCK i Klub HDK działające przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnym Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim systematycznie współpracuje  z rejonowym Kołem PCK,  biorąc udział w akcjach i imprezach prowadzonych przez to stowarzyszenie. W roku 2015 przeprowadziliśmy na terenie naszej szkoły, przy wsparciu Pana Dyrektora Dariusza Kwiatkowskiego, szereg akcji, imprez, konkursów związanych z ideami czerwonokrzyskimi, między innymi : 4 akcje krwiodawstwa, „Gorączkę Złota”, „Światowy Dzień Walki z Głodem”, „Czerwonokrzyską gwiazdkę”. Ponadto nasi członkowie reprezentowali naszą szkołę w: Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK, XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK, Mistrzostwach Szkoły w skakance, zawodach strzeleckich drużyn HDK, zawodach kręglarskich klubów HDK. Prowadziliśmy pokazy, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla gimnazjalistów w trakcie „drzwi otwartych” oraz zapewnialiśmy opiekę przedmedyczną podczas uroczystości szkolnych. Uzyskane paczki żywnościowe od rejonowego Koła PCK zostały przekazane potrzebującym uczniom ZSP Nr 1.

Opiekunowie Szkolnego Klubu Honorowego Krwiodawstwa i Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża dziękują swoim członkom  i sympatykom za świadomą, dobrowolną, bezinteresowną działalność w roku 2015.

Dziękujemy:

Opiekun Szkolnego Klubu HDK - pan Mariusz Usztel

Opiekun Szkolnego Koła PCK - pani Beata Goździk

pck


MISTRZOSTWA SZKOŁY W SKAKANCE - rozstrzygnięte!!!

W ramach XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia i zgodnie z założeniami organizatorów konkursu na etapie szkolnym   został przeprowadzony pisemny test wiedzy (przypominamy, że najlepszym przygotowaniem w tym zakresie wykazała się uczennica klasy 3Ha Monika Palacz, która będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie rejonowym OOPZSŻ PCK) i akcja sportowa.

I tak 30.11.2015r. na auli szkolnej przeprowadzono finał mistrzostw, do którego w eliminacjach klasowych przystąpiły 44 osoby. Uczestnicy współzawodnictwa mieli za zadanie w ciągu minuty przeskoczyć przez skakankę jak największą ilość razy.

Najlepszymi w tej dziedzinie okazali się chłopcy . Mistrzem szkoły w skakance został Patryk Muchlada uczeń klasy 1E z wynikiem 164 przeskoków, na drugim miejscu uplasował się Filip Wojciechowski uczeń klasy 4Tiet z wynikiem 162, trzecie miejsce zajął  Bartłomiej Domaradzki uczeń klasy 2E z wynikiem 150. Wśród dziewcząt po 130 razy skoczyły Sylwia Goska uczennica klasy 3Hb i Paulina Kowalska uczennica klasy 2H.

Dyplomy i upominki dla najlepszych zostaną wręczone na uroczystym apelu podsumowującym I semestr  r.sz. 2015/2016.

Nie trzeba było nikogo przekonywać, że ćwiczenia na skakance są bardzo ważne, ponieważ wpływają korzystnie na cały organizm. Poprawiają pracę układu krążenia i oddychania, czyli naszą wydolność. Wzmacniają stawy i mięśnie całego organizmu, a przede wszystkim kształtują koordynację obustronną oraz koordynację górnej i dolnej części ciała. Podczas skakania doskonalimy również współpracę obu półkul mózgowych, co jest podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka.

Akcję przeprowadzili i również brali w niej udział członkowie szkolnego koła PCK (Monika Palacz uczennica klasy 3Ha i uczniowie klasy 2H)

Autorem zdjęć z przedsięwzięcia jest Klaudia Zwolińska uczennica klasy 2H.

Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy najlepszym!!!

Pozostałych uczniów zachęcamy i przypominamy - aby skakać na skakance, nie trzeba mieć specjalnych umiejętności. Skomplikowane skoki nie są nam potrzebne na początek.

Opiekun szkolnego koła PCK  Beata Goździk


XXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

foto

W dniach 19-24 listopada 2015 roku w naszej szkole przeprowadzono XXIV edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia – etap szkolny. Do konkursu przystąpiło 95 osób. Uczniowie rozwiązywali test składający się z 20 pytań, które dotyczyły m. in. przemiany materii, witamin, chorób dietozależnych, systemu znakowania produktów spożywczych, nikotyny, a także elementów z ochrony środowiska.
Najlepszą wiedzą w tym zakresie wykazała się uczennica Klasy 3Ha Monika Palacz, uzyskując 19 punktów .

17 punktów uzyskały:

Wiola Bruderek - klasa 3Hb,
Patrycja Kawka - klasa 2H,

16 punktów uzyskały:

Patrycja Głuszek - klasa 1Tib,
Patrycja Otręba klasa - 1H,
Klaudia Kuklińska - klasa 1H,
Kinga Wódzka - klasa 2H,
Agata Kamińska - klasa 2H,

15 punktów uzyskał:

Krystian Mrówka - klasa 2H,

14 punktów uzyskali: 

Karolina Pietrzyk - klasa 3Hb,
Adrianna Korzeniowska - 3Hb,
Kinga Malinowska  -  klasa 3Hb,
Justyna Psut klasa - 1H,
Alan Chabiera - 1Tib,
Ola Więcek klasa 2H,
Karolina Bursztyńska - klasa 2H.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i przypominamy, że Monika będzie reprezentowała szkołę w etapie rejonowym olimpiady.

   

opiekun szkolnego koła PCK  Beata Goździk

 


Czerwonokrzyska Gwiazdka 2015

pckOddział Rejonowy PCK w Tomaszowie Maz.
al. Piłsudskiego 34
97-200 Tomaszów Mazowiecki

Zwracamy się do państwa z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu
tegorocznej akcji Czerwonokrzyska Gwiazdka 2015.

Poszukujemy pełnoletnich, odpowiedzialnych, wolontariuszy, którzy wraz z Grupą SIM PCK będą mogli w dniach 5 i 12 grudnia prowadzić zbiórki darów w tomaszowskich sklepach.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się 27 listopada o godz. 17.00 w siedzibie biura, kolejne 4 i 11 grudnia.
Bardzo liczymy na Państwa pomoc.

 Zapraszamy do pomocy uczniów naszej szkoły
opiekun szkolnego koła PCK Beata Goździk


XXIV edycja Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia

 

Szkolne Koło P61743 logoCK zaprasza chętnych uczniów ZSP nr 1 do udziału w etapie szkolnym

XXIV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady

Promocji Zdrowego Stylu Życia

Przebieg imprezy:

24.11.2015r. w pracowni 33 o godzinie 15.05 zostanie przeprowadzony pisemny test wiedzy z zakresu zdrowego stylu życia.  

30.11.2015r. na auli szkolnej od godziny 12.10 zostanie rozstrzygnięty finał Mistrzostw Szkoły w skokach na skakance.

opiekun szkolnego koła PCK 

Beata Goździk


VI Turniej strzelecki klubów HDK PCK - wygrany !!!

foto

W sobotę, 7 listopada, na strzelnicy LOK w Tomaszowie Mazowieckim został rozegrany VI Turniej Strzelecki Klubów Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowany przez Oddział Rejonowy PCK w Tomaszowie Maz. W finale rywalizowało 8 trzyosobowych zespołów, reprezentujących swoje kluby HDK. Każdy uczestnik strzelał 5 razy do tarczy o wymiarach 154,4/112,4 mm, ustawionej w odległości 50 metrów. Zawodnicy strzelali z karabinu małokalibrowego bocznego zapłonu z przyrządami celowniczymi zakrytymi typu przeziernik i muszka - CM 2 VOSTOK.

Reprezentacja Szkolnego Klubu HDK w składzie: Paulina Stańczyk - klasa 3Ha, Rafał Białas - klasa 4Mt, Wiktor Wujek - klasa 4 TiEt zajęła I miejsce. Wśród mężczyzn, Rafał  Białas z 46 punktami, wywalczył I miejsce, a wśród pań, Paulina Stańczyk zajęła II miejsce.

Dla najlepszych drużyn i zawodników zostały ufundowane nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe medale i puchary.

 A co jeszcze było…..?  Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

Opiekun Szkolnego Koła PCK, Beata Goździk

   
 
  


Podsumowanie akcji gorączki złota PCK 2015 r.
16.10.2015r. w siedzibie rejonowej Polskiego Czerwonego Krzyża w Tomaszowie Mazowieckim zostały uroczyście przekazane dyplomy dla szkół za udział w konkursie na „Najlepszego zbieracza złota”. W ramach tej akcji zbieraliśmy  "złote" monety o nominałach 1-, 2- i 5-groszy, w terminie od marca do czerwca. Wolontariusze szkolnego koła PCK dzielnie prowadzili zbiórkę monet wśród kolegów i pracowników szkoły, ale byli również indywidualni zbieracze złota: Kinga Malinowska 3Hb,  Marcin Szczepański 4E, pan profesor Włodzimierz Galicki ze swoimi uczniami. Tak zebrane pieniądze były przekazane na wypoczynek letni dla najmłodszych organizowany przez Polski Czerwony Krzyż.              

Bardzo wszystkim pięknie dziękujemy i już zapraszamy do udziału w Gorączce Złota 2016r.

opiekun szkolnego koła PCK Beata Goździk


Próbna ewakuacja

foto

 

W dniu 1.10.2015r. o godz. 9.00 w naszej szkole została przeprowadzona próbna ewakuacja. Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji, które obejmowały praktyczne działania ewakuacyjne z zagrożonego budynku. Głównym celem próbnej ewakuacji było zapoznanie uczniów i pracowników szkoły z praktycznym zastosowaniem procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia.

Uczniowie i nauczyciele, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili nowy budynek szkoły. Wszystkie osoby będące w szkole zdążyły się ewakuować i udać na miejsce zbiórki. W akcji ewakuacyjnej uczestniczyło 218 osób. Następna ewakuacja próbna już za rok.

bgozdzik


Konkurs "Ja i moja mała ojczyzna"

foto

 

Wielkie brawa dla Kasi Kuty za zajęcie 1 miejsca w części plastycznej X Powiatowego Konkursu - "Ja i moja mała ojczyzna. Krajobraz ziemi tomaszowskiej". Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał Paweł Sulma. BRAWO !!!!

Biuletyn Informacji Publicznej
 

Projekty

logo zpodpisemUE 0609

25brygada
wat
 
logooscdr
logo piony KM
 
EU flag Erasmus vect POS
logorocteraa
ecdl
  it szkola nask logo
szkola mistrzow programowania
sks   logo bezpieczna projekt
kulturabezp
 

Wywiadówki

21.09.2020 - kl. III i kl. lV
22.09.2020 - kl. I i kl. II
4-5.02.2021

 

Dzwonki

1.    7.45   -  8.30
2.    8.35   -  9.20
3.    9.25   - 10.10
4.   10.20  - 11.05
5.   11.10  - 11.55
6.   12.15  - 13.00
7.   13.05  - 13.50
8.   13.55  - 14.40
9.   14.45  - 15.30
10. 15.35  - 16.20

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel: 44 7245515 
fax: 44 7242475

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Urszula Seredyn

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl