"Dzieci z Przemysłowej " - konferencja naukowa IPN

16 listopada w szkolnej auli odbyła się konferencja naukowa z udziałem dra hab. Dariusza Roguta - dyrektora Łódzkiego Oddziału IPN. Dotyczyła niemieckiego obozu pracy dla polskich dzieci, który funkcjonował w Łodzi w latach 1942-45. Wykład pana dyrektora był o tyle cenny, że po zakończeniu II wojny światowej pamięć o tym obozie zaczęła słabnąć, a niemal wszystkie materialne pozostałości po nim uległy zniszczeniu. Tymczasem więzionych w nim było od 2 do 3 tysięcy dzieci, odebranych polskim rodzicom. Były bite, głodzone, zaszczuwane psami, zmuszane do ciężkiej pracy. Wiele z nich warunków obozowych nie przetrwało. Nie zachowały się wszystkie  dokumenty tej straszliwej zbrodni, więc wieść o wielu małych, bezbronnych więźniach zaginęła bezpowrotnie. IPN wydobywa z zapomnienia te tragiczne karty naszej historii, edukuje i uświadamia.

W konferencji uczestniczyła młodzież z ZSP nr 1 oraz goście z II LO. Po niezwykle interesującym wykładzie dra D. Roguta oraz obejrzeniu wstrząsającego filmu dokumentalnego o tej nieludzkiej zbrodni uczniowie mogli zadawać pytania oraz pobrać materiały wydawnicze IPN, dotyczące obozu dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Nigdy więcej!

Agnieszka Bogdańska

001  002