Konkurs historyczny „Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę”

Zapraszamy do udziału w konkursie historycznym poświęconym żołnierzom walczącym z władzą komunistyczną po zakończeniu II wojny św.

Konkurs organizowany jest pod patronatem IPN w Łodzi. Organizatorami są: Poseł na Sejm RP Robert Telus, Poseł na Sejm RP Piotr Polak,  Poseł na Sejm RP Grzegorz Wojciechowski, Poseł na Sejm RP Waldemar Buda, Europoseł Janusz Wojciechowski, Senator RP Przemysław Błaszczyk, Senator RP Rafała Ambrozik.

Konkurs rozegrany zostanie na 3 etapach: szkolnym, regionalnym i wojewódzkim. Pierwszy z nich będzie miał miejsce w po 6 stycznia 2016 roku (dokładny termin zostanie ustalony później).

Do etapu szkolnego mogą zgłaszać się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły, bez ograniczeń. Do kolejnego etapu zakwalifikowani zostaną trzej uczestnicy, którzy najlepiej napiszą test jednokrotnego wyboru, składający się z 30 pytań.

Na każdym z trzech etapów przewidziane są dla zwycięzców nagrody. Zwycięzca całej edycji wyjedzie na wycieczkę do Parlamentu Europejskiego.

Prosimy o zgłaszanie się osób chętnych do piątku (18. grudnia 2015 roku) do p. J. Kryszewskiej lub p. R. Kołczyńskiego.

Wymagania z zakresu:

1. Wiadomości zawartych na stronach Sejmu i Senatu (dotyczących Żołnierzy Wyklętych)

http://www.sejm.gov.pl/

http://www.senat.gov.pl/

2. Wiadomości zawartych na stronach internetowych (dotyczących Żołnierzy Wyklętych)

http://www.wykleci.ipn.gov.pl

http://ipn.gov.pl

3. Wiadomości zawartych w podręcznikach dla szkół średnich wszystkich autorów – podstawa i rozszerzenie, dotyczących Żołnierzy Wyklętych i czasów, w jakich żyli;

4. Pozycje książkowe:

a)  Joanna Wieliczka – Szarkowa, Żołnierze Wyklęci niezłomni bohaterowie, Wydawnictwo AA s.c., Kraków 2013, lub inna pozycja książkowa o tej tematyce.

b) Dziurok, M. Gałęzowski, L. Kamiński, F. Musiał, Od niepodległości do niepodległości. Historia Polski 1918 – 1989, Warszawa 2011.

c) Dla niepodległej Żołnierze Wyklęci 1944 – 1963, pod redakcją D. P. Kucharskiego i R. Siechury; społeczny Komitet Upamiętniania „Żołnierzy Wyklętych” w Poznaniu, Poznań 2015.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1
97-200 Tomaszów Mazowiecki
ul. Św. Antoniego 29
www.zsp1.edu.pl

zsp1@zsp1.edu.pl
zsp1.sekretariat@onet.eu

Sekretariat (centrala):

tel/fax: 44 7245515 
tel: 44 7244317

Dyrektor ZSP 1
mgr Dariusz Kwiatkowski

Wicedyrektor
mgr Jolanta Nikodemska

Wicedyrektor ZSP 1
mgr Arkadiusz Broniarek

Copyright (c) ZSP nr 1. All rights reserved.
Designed by zsp1.edu.pl