PO WER 2016
- Odsłony: 19806
projekt „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej”
numer:2016-1-PL01-KA102-023692
realizowany w okresie 01.09.2016 - 30.06.2018 roku
ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,
Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER)
w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.
Dofinansowanie: 146.922,00 EUR
https://www.facebook.com/power.zsp1.tomaszow/
Artykuł w lokalnej prasie TIT o projekcie staży zagranicznych po konferencji.
Prezentujemy ewaluację projektu o numerze 2016-1-PL01-KA102-023692
„Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej” współfinansowanego jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.
Ostatni dzień praktyk w Niemczech - podsumowanie
Ostatni dzień praktyk, który jest też dniem podsumowującym całość dokonań naszych uczestników za nami. Certyfikaty rozdane, dzienniczki podpisane, oceny wystawione. Bardzo ciekawy i intensywny miesiąc praktyk minął bardzo szybko.
Wycieczka do BMW w Lipsku
Kolejna atrakcyjna wycieczka uczestników projektu, po Manufakturze VW w Dreźnie, tym razem do fabryki BMW w Lipsku. Jest to nowy i bardzo nowoczesny zakład produkujący modele BMW serii 1, BMW serii 2 oraz modele elektryczne i3 oraz i8. Uczestnicy zobaczyli poszczególne linie produkcyjne, montażowe, pracę ludzi i robotów. Zakład zwiedzany był podczas normalnej pracy, co pozwoliło na żywo obserwować pracę maszyn i pracowników.
Minął ostatni weekend pobytu na praktykach
Za nami już ostatni weekend pobytu na praktykach, jeszcze tydzień pracy i powrót do domu. Miniony weekend obfitował w różnorodne atrakcje. W sobotę uczestnicy zwiedzili stare miasto w Halle, tamtejszy jarmark świąteczny. Była okazja zrobić zakupy pamiątek oraz spróbować świątecznych smakołyków. W niedzielę uczniowie zwiedzili Pomnik Bitwy Narodów, upamiętniający największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku miała miejsce w okolicach Lipska. W czasie powrotu zaczął padać śnieg, co sprawiło wszystkim wiele radości i zabawy.
Trzeci tydzień praktyk zakończony.
W trzecim tygodniu praktyk uczniowie zdobyli nowe umiejętności zawodowe, mieli przydzielone nowe zestawy zadań. Instruktorzy praktycznej nauki zawodu sposób wykonania zadań tłumaczyli w języku niemieckim lub angielskim zawodowym. Uczestnicy praktyk wszystkich trzech grup zawodowych doskonale sobie poradzili ze swoimi ćwiczeniami. Zarówno instruktorzy, jak i uczniowie byli zadowoleni ze swoich osiągnięć zawodowych i językowych.
Uczestnicy projektu uczcili pamięć polskich bohaterów w Dreźnie zamordowanych w latach 1933-1945.
Podczas wycieczki do Drezna uczniowie ZSP nr 1 złożyli symboliczny wieniec i zapalili znicz pod pomnikiem polskich bohaterów antyfaszystowskiego ruchu oporu w latach 1933-1945. Obecnie pomnik znajduje się na terenie Uniwersytetu Technicznego i przypomina o mrocznej historii placu Monachijskiego, gdzie na dziedzińcu ówczesnego Wyższego Sądu Krajowego, aż do 1956 roku miały miejsce egzekucje. Łącznie życie straciło tam ponad 2000 bojowników. Dziękujemy pani Anecie Holc za przypomnienie tego faktu i przygotowanie wiązanki.
Kolejna atrakcja uczestników praktyk - Drezno
3 grudnia odbyła się kolejna atrakcyjna wycieczka, tym razem do Drezna. Uczestnicy projektu zwiedzili szklaną Manufakturę Volkswagena, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Fabryka głównie produkuje samochody elektryczne w modelu e-golf. Zwiedzanie obejmowało przejście przez całą linię montażową od szkieletu samochodu do gotowego produktu. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie starego miasta i poznawanie historii Drezna z wieloma wątkami polskimi. Najważniejsze zabytki, które były na trasie przejścia to Zwinger, Opera, Zamek Królewski, Kościół Mariacki, drezdeńskie muzeum państwowych zbiorów sztuki Albertinum, malowidło "Orszak książęcy".
zdj. K.Sikora, M. Starzyk
Drugi tydzień praktyk zawodowych zakończony
Drugi tydzień praktyk zawodowych zakończony. Uczestnicy stażu doskonalą swoje umiejętności zawodowe i językowe wykonując swoje codzienne zadania.
Uczestnicy projektu na wycieczce w Berlinie
Ostatni weekend praktykanci wraz z opiekunami spędzili w Berlinie. Podczas dwudniowego pobytu zwiedzili salon Mercedesa, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, MuzeumTechniki, Muzeum Pergamońskie. Przemieszczając się ulicami Berlina zobaczyli na placu Poczdamskim Mur Berliński, bramę Brandenburską, siedzibę parlamentu Reichstag, siedzibę urzędu kanclerza Niemiec, wieżę telewizyjną, wyspę muzeów, kompleks nowoczesnych budynków Sony Center, pomnik holocaustu, pomnik spalonych książek, liczne ambasady oraz najsłynniejsze i najdroższe hotele świata. Swoją wycieczkę rozpoczęli od największego dworca piętrowego w Europie „Berlin Hauptbahnhof”. W czasie tego pobytu opiekę na grupą sprawowała pani przewodnik Katarzyna Schmid-Mielczarek, która profesjonalnie przybliżyła historię Berlina, za co serdecznie dziękujemy.
zdj. K. Sikora
Mija pierwszy z czterech tygodni praktyk zawodowych
Mija pierwszy z czterech tygodni praktyk zawodowych uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Tomaszowie Maz. Uczestnicy są podzieleni na trzy grupy zawodowe.Hotelarze odbywają swoje zajęcia praktyczne w lipskich hotelach: Via City i Arena City, grupa Informatyków w centrum informatycznym firmy "Vitalis", a mechatronicy w warsztatach praktycznej nauki zawodu. Wszyscy uczestnicy stażu zawodowego doskonalą swoje praktyczne umiejętności zawodowe i językowe, tym samym podnosząc kompetencje.
Uczestnicy praktyk na wycieczce w zoo w Lipsku
Fascynująca dżungla to jedna z wielu atrakcji, jakie ma w swojej ofercie liczące ponad 120 lat lipskie zoo. To jeden z najnowocześniejszych ogrodów w Niemczech o najdłuższej tradycji i największej renomie. Gondwanaland, czyli świat tropików, który zajmuje ogromną powierzchnię ponad 16 000 m², ma 34 metry wysokości, panuje w nim stała temperatura 26°C i wilgotność 65%. Zamieszkuje w nim około 40 gatunków zwierząt egzotycznych i rośnie blisko 500 różnych roślin i drzew, zwiedzający mogą wszystkimi zmysłami poczuć tropikalny las deszczowy Afryki, Azji i Ameryki Południowej. Wszędzie słychać brzęczenie, ćwierkanie ptaków i plusk wody. W ciepłym i wilgotnym powietrzu unosi się zapach ananasów, kakao, kawy i eukaliptusa, wśród których można spotkać misia Koalę. Podwodny świat zoo to ponad 100-letnie akwarium ze stawem, terrarium i basenem dla rekinów oraz egzotycznych gatunków ryb, gadów i płazów. W jednym z największych na świecie pawilonów „Pongoland” zamieszkują w dużych stadach zabawne i hałaśliwe małpy, w tym wszystkie cztery gatunki małp człekokształtnych.
Zdjęcia: Kacper Sikora, Szymon Jakubczak
Pierwszy dzień praktyk
Zakończył się pierwszy dzień praktyk zawodowych. Uczestnicy zapoznali się z miejscami odbywania stażu oraz zostali zapoznani z jego programem. Następnie wszyscy zwiedzali centrum Lipska. Poznali najważniejsze zabytki miasta, takie jak: kościół św. Mikołaja z XII w., który był miejscem rozpoczęcia pokojowej rewolucji, na skutek której nastąpił upadek muru berlińskiego i rozpad NRD oraz trzynastowieczny kościół św. Tomasza, w którym obecnie znajduje się grób słynnego kompozytora epoki baroku, Jana Sebastiana Bacha. W kościele tym znajduje się również wystawa jego instrumentów oraz rękopisów. Po opuszczeniu świątyni uczestnicy przeszli przez stary rynek i minąwszy Stary Ratusz Miasta, udali się pod pomnik Johanna Wolfganga Goethego. Następnie wstąpili do zabytkowej kamienicy Mädler Passage, w której znajduje się galeria kilkudziesięciu sklepów. W piwnicy tejże galerii mieści się również słynna restauracja, w której często gościł na spotkaniach ze znajomymi młody Goethe. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w auli Uniwersytetu w Lipsku, jednej z najstarszych uczelni wyższych w Europie, założonej w XV w.
Uczestnicy projektu gotowi do wyjazdu.
Uczestnicy projektu zakończyli kurs języka niemieckiego przygotowujący do wyjazdu na praktyki do Niemiec. Wszyscy otrzymali zasłużone zaświadczenia o ukończeniu kursu, które wręczane były przez pana dyrektora Dariusza Kwiatkowskiego, panią lektor Anettę Holc oraz koordynatora projektu Arkadiusza Świątka. Uczestnicy otrzymali również niezbędne obuwie oraz odzież roboczą, która jest wymagana przez niemieckie przedsiębiorstwa. Po cyklu szkoleń, spotkań organizacyjnych zakończyliśmy etap przygotowań. Gotowi do wyjazdu z niecierpliwością czekamy na niedzielny wczesny poranek.
Projekt „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej” realizowany jest przez ZSP nr 1 w okresie 01.09.2016 - 30.06.2018 roku ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”. W całym projekcie uczestniczy 60 uczniów szkoły.
Dofinansowanie projektu z UE: 146.922,00 EUR
Trwają przygotowania do wyjazdu na praktyki do Niemiec. Uczestnicy bardzo aktywnie uczestniczą w kursie języka niemieckiego oraz w spotkaniach przygotowujących do wyjazdu. Za nami kolejne dwa spotkania: spotkanie kulturowe, które przygotowała i przeprowadziła pani Anetta Holc wspólnie z gośćmi spotkania. Specjalnymi gośćmi spotkania były uczestniczki pierwszego wyjazdu na praktyki Dagmara Nowak, Aleksandra Więcek oraz Dominika Kwaśniewska, które podzieliły się swoim doświadczeniem z kolejną grupą wyjazdową. Drugim spotkaniem było szkolenie BHP przeprowadzone przez specjalistę ds. BHP pana Krzysztofa Wróbla. Uczestnicy dowiedzieli się o zagrożeniach, jakie mogą spotkać w miejscach odbywania praktyk, jak się przed nimi uchronić. Dziękujemy bardzo pani Anecie Holc, panu Krzysztofowi Wróblowi oraz Dagmarze Nowak, Aleksandrze Więcek i Dominice Kwaśniewskiej za profesjonalne przeprowadzenie spotkań.
Koordynator projektu A.Świątek.
Przygotowania do wyjazdu na praktyki do Niemiec
Trwają przygotowania grupy 30 uczniów do wyjazdu na praktyki zawodowe do Niemiec. Mamy już za sobą spotkanie z rodzicami uczestników, na którym omawiane były szczegóły wyjazdu oraz zostały udzielone odpowiedzi na pytania rodziców. Dziś odbyło się spotkanie pedagogiczne, na którym praktykanci dowiedzieli się jak reagować na stres związany z wyjazdem i jak go unikać. Uczestnicy pod okiem pani pedagog Magdaleny Kaczmarzyk określali swój temperament, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Przypomnijmy, że aktualnie trwa kurs języka niemieckiego, na którym, przy pomocy ciekawych metod dydaktycznych, uczestnicy projektu doskonalą porozumiewanie się w tym języku.
Tekst A. Świątek
Spotkanie dotyczące projektów realizowanych w ZSP Nr 1
8 czerwca 2017 roku uczniowie Technikum Nr 1 w ZSP Nr 1 wszystkich kierunków kształcenia brali udział w spotkaniu zorganizowanym przez Dyrekcję Szkoły dotyczącym projektów realizowanych i planowanych w ZSP Nr 1 w obecnym roku szkolnym i przyszłych latach szkolnych.
- Krok do sukcesu zawodowego uczniów Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
- Wykwalifikowane kadry dla sektora elektronicznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim
- Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej
Zostały przedstawione uczniom cele główne i szczegółowe każdego z projektów, zasady rekrutacji oraz przewidziany okres realizacji projektów, całkowita wartość projektów i prognozowane rezultaty. Spotkanie prowadziła Pani Wicedyrektor Jolanta Nikodemska, obecni również byli Pan Wicedyrektor Arkadiusz Broniarek, Kierownik Szkolenia Praktycznego Sylwia Błoch i Pan Arkadiusz Świątek.
"Kompetencje w cenie - edukacja zawodowa dla rynku pracy"
Wręczenie certyfikatów potwierdzających udział w mobilności zawodowej
9 lutego 2017 roku na szkolnym apelu podsumowującym I semestr roku szkolnego 2016/2017 miała miejsce uroczystość wręczenia Uczestnikom projektu certyfikatów w języku polskim i angielskim, potwierdzających udział w mobilności zawodowej. Dodatkowo Uczestnicy otrzymali dokument ECVET, potwierdzający transfer osiągnięć w kształceniu zawodowym na terenie Europy, oraz zaświadczenia w języku niemieckim od pracodawców, potwierdzające kwalifikacje zawodowe. Przed wręczeniem certyfikatów Koordynator projektu przedstawił całej społeczności uczniowskiej oraz kadrze pedagogicznej podsumowanie mobilności wraz z opiniami uczestników. Wyjazd pierwszej grupy na praktyki zawodowe na podstawie opinii uczestników należy ocenić bardzo dobrze. Certyfikaty wręczał dyrektor szkoły Dariusz Kwiatkowski.
Zdj. Jacek Matyszewski
Prasa o praktykach uczniów ZSP Nr 1
W lokalnej gazecie "Kocham Tomaszów" ukazał się artykuł traktujący o projektach realizowanych w tomaszowskich szkołach. Podaje on również informację o naszym projekcie aktualnie realizowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego. Do artykułu dołączono zdjęcia z praktyk zawodowych w Niemczech w ramach projektu PO WER oraz z pracy przy projekcie w ramach wymiany uczniowskiej w Holandii.
Portal Nasz Tomaszów o praktykach naszych uczniów.
https://www.nasztomaszow.pl/oswiata/praktyki-podsumowane/
Podsumowanie oraz zakończenie praktyk.
W piątek, 16 grudnia 2016 roku, po powrocie uczestników projektu z praktyk, miała miejsce uroczystość zakończenia praktyk i wręczania certyfikatów potwierdzających odbycie miesięcznych praktyk w Niemczech. Na początek krótką mowę podsumowującą wygłosiła Koordynator Projektu Vitalis - Małgorzata Worona, a następnie certyfikaty wręczał Martin Kozlovsky. Miłą niespodzianką dla nas było przekazanie kolażu zawierającego zdjęcia naszej grupy podczas zajęć praktycznych i wycieczek. Nasi uczestnicy odwzajemnili się wręczając naszej Koordynator, Małgorzacie Woronie, pamiątkowy grawerton.
Każdy uczestnik projektu otrzymał certyfikat uczestnictwa w projekcie w języku polskim i angielskim, opinię praktykanta w języku niemieckim oraz certyfikat potwierdzający umiejętności zawodowe. Uczniowie ZSP Nr 1 zostali bardzo wysoko ocenieni przez opiekunów praktyk we wszystkich trzech grupach zawodowych za posiadaną wiedzę, wysokie umiejętności praktyczne, za sprawne wykonywanie zadań i za dobrą komunikację z opiekunami w języku obcym: niemieckim lub angielskim.
Mamy nadzieję, że doświadczenie zdobyte podczas miesięcznego stażu w Niemczech, pozyskane nowe umiejętności zawodowe, językowe, społeczne oraz udoskonalone już posiadane zdolności pozwolą w przyszłości na lepszy start w karierze zawodowej naszym uczniom oraz przyczynią się do zdobycia dobrej pracy. Jako szkoła zawodowa bardzo cieszymy się, że realizujemy projekt pt. „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”, dając naszym uczniom dużo szersze możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności zawodowych.
Atrakcje ostatniego weekendu uczestników praktyk w Niemczech
W sobotę uczestnicy projektu mieli przyjemność zwiedzić Współczesne Forum Lipska, w którym znajduje się wystawa poświęcona historii Niemiec od początku II wojny światowej, przez podział, do upadku muru berlińskiego i zjednoczenia Niemiec. Naszym przewodnikiem był Polak mieszkający od trzydziestu lat w Niemczech, który zwrócił uwagę na ponadprzeciętną wiedzę na temat historii powojennej Niemiec jednego z naszych uczniów – Jana Kołaczka. Następnie był czas na zakupy na corocznym jarmarku bożonarodzeniowym Leipziger Weihnachtsmarkt. Tradycja tego rynku sięga XV wieku. Od tamtej pory, ze względu na swoją atmosferę i wyjątkową ofertę kulturalną i kulinarną, uzyskał niemal legendarną reputację. Jest to jeden z największych i najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech.
W niedzielę cała grupa uczestników pojechała do Drezna, gdzie zwiedzała zabytki Starego Rynku. Najznakomitszy zabytek Niemiec to Zwinger - budowla późnego baroku, powstała w latach 1710-1728. Widzieliśmy również Orszak książęcy przy Augustusstraße - malowidło ścienne zdobiące zewnętrzną ścianę gmachu „Langer Gang” jest największym na świecie ceramicznym obrazem ściennym. Ma 101,90 metrów długości i 10,51 metrów wysokości. Odwiedziliśmy Albertinum wraz z jego dziedzińcem – drezdeńskie muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki, które powstało w latach 1559 – 1563. Kościół Marii Panny w Dreźnie in. „monumentalna świątynia” to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie zabytków architektury sakralnej wzniesiony w latach 1726–1743. W czasie wojny Kościół Mariacki był bardzo poważnie zniszczony, odbudowany dopiero po upadku muru berlińskiego w latach 1994-2005.
Ostatnia ciekawa atrakcja to muzeum skarbiec - Grünes Gewölbe (z pol. Zielone Sklepienie). To muzeum jubilerstwa i złotnictwa zostało założone w 1721 roku przez Augusta II Mocnego jako skarbiec elektorów saksońskich. Jest uważane za najbogatszą kolekcję klejnotów w Europie.
Polskim akcentem naszego zwiedzania była historia miłości wielkiego kompozytora Fryderyka Chopina, którego pobyt w Dreźnie upamiętnia tablica umieszczona na ul. Schlossstrase 5, na budynku hotelu, w którym nocował.
Kolejny, już trzeci tydzień praktyk w Niemczech za nami…
W trzecim tygodniu praktyk, mechatronicy zaczęli wykonywać nowe zadania w przedsiębiorstwie produkcyjnym wykonującym nowoczesne przenośne systemy parkingowe. Praktykanci, podzieleni na zespoły dwuosobowe, wykonywali prace mechaniczne, doskonalili umiejętności wykonywania obróbki ręcznej oraz poznawali innowacyjną linię technologiczną.
Informatycy w centrum komputerowym wykonywali montaż lokalnej sieci komputerowej przewodowej i bezprzewodowej opartej na standardzie Wi-Fi, podłączali oraz konfigurowali sieć i router, tworzyli, konfigurowali i testowali hotspot UniFi. Ostatnim zadaniem było podłączenie, konfiguracja i testowanie kamery internetowej w sieci komputerowej.
Hotelarki pod okiem pracowników housekeepingu codziennie, sumiennie wykonywały prace według planu pracy służby pięter, przygotowywały samodzielnie pokoje dla gości, i uzupełniały ich wyposażenie według przyjętego standardu. Na koniec tygodnia ich pracę ocenił sam właściciel hotelu. Pogratulował im oraz skierował słowa uznania za świetnie wykonaną pracę.
Kolejny już tydzień był bardzo pracowity dla uczestników projektu, a jednocześnie angażujący do działania i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.
Wycieczka uczestników projektu do fabryki BMW w Lipsku
Wczoraj, po praktykach, uczestnicy projektu mieli przyjemność zwiedzać jedną z najnowszych fabryk koncernu BMW, a jednocześnie najnowocześniejszą. W fabryce pracuje 1500 nowoczesnych robotów, dziennie z taśm produkcyjnych zjeżdża 750 samochodów serii BMW 1, BMW 2, BMW M2 w różnych wersjach nadwozia oraz 100 samochodów hybrydowych serii BMW i3, BMW i8. BMW i8, które jest tak okazale prezentowane w holu fabryki, jest najdroższym modelem produkowanym w tej fabryce. Fabryka BMW w Lipsku zrobiła na uczestnikach niesamowite wrażenie. Organizacja pracy, piętrowe linie produkcyjne, wielkość hal produkcyjnych, inteligencja robotów oraz precyzja z jaką wykonują swoje zadania to bardzo nowoczesne rozwiązania technologiczne, informatyczne i logistyczne. Obserwowanie procesu produkcji jednej z najbardziej znanych i lubianych marek samochodowych było wielkim przeżyciem. Zachwyt i komentarze nadal nie milkną. Naprawdę warto zobaczyć!
Atrakcje weekendu uczestników projektu
W sobotę, po krótkim odpoczynku, grupa uczestników pojechała na wycieczkę do Lipska, by zwiedzić Pomnik Bitwy Narodów. Jest to najwyższa budowla pomnikowa Europy, jej wysokość to 91 metrów. Pomnik upamiętnia największą bitwę okresu napoleońskiego, która w 1813 roku odbyła się w okolicach Lipska. Dla Polaków jest to bardzo ważne miejsce, ponieważ podczas tej bitwy zginął Naczelny Wódz Wojska Polskiego, a później Marszałek Francji, książę Józef Poniatowski.
Natomiast atrakcją niedzielnego przedpołudnia była wycieczka uczestników projektu do Zoo w Lipsku. Jest to najnowocześniejszy ogród zoologiczny w Niemczech, fenomen na skalę światową - zbudowany przez naturę i człowieka. Zamieszkuje w nim około 850 gatunków zwierząt, w pobliżu naturalnych siedlisk, w sześciu ekscytujących światach tematycznych. Na uczestnikach wycieczki największe wrażenie zrobiło akwarium dla rekinów oraz tropikalny raj, gdzie chodząc różnymi ścieżkami można poznawać dżunglę.
Drugi tydzień praktyk za nami.
Praktyki zagraniczne uczniów ZSP1 przy współpracy z niemieckim partnerem - firmą Vitalis GmbH
Nasz projekt praktyk zagranicznych realizujemy przy współpracy z niemieckim partnerem - firmą Vitalis GmbH mającą swoją siedzibę w miejscowości Schkeuditz, - 16 km od Lipska. Siedziba firmy Vitalis to kompleks budynków dawnego dworku rycerskiego, mającego status zabytku.
Część budynków wchodzących w skład dworku rycerskiego datuje się na 1436 rok, pozostałe budynki na około 1700 rok. Na terenie kompleksu znajdują się pokoje dla uczestników oraz opiekunów, stołówka, kuchnia, klub młodzieżowy, warsztaty praktycznej nauki zawodu. Na terenie firmy od strony południowej zamieszkują w specjalnym ogrodzeniu daniele, które stanowią dodatkową atrakcję. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmy Vitalis
Wycieczka uczestników projektu do Berlina
Uczestnicy praktyk ostatni weekend spędzili na wycieczce w Berlinie. Przez dwa dni poznawali historię Berlina, kiedyś Berlina Zachodniego i Berlina Wschodniego.
Zwiedzanie zaczęliśmy od największego dworca Europy - Berlin Hauptbahnhof, który został oddany do użytkowania 26 maja 2006 roku przed mistrzostwami świata w piłce nożnej. Następnie przeszliśmy trasą o długości niemal 8 km zwiedzając najważniejsze zabytki i współczesne obiekty Berlina. Dwie najważniejsze budowle tego miasta to wieża telewizyjna, jedna z najwyższych w Europie oraz Brama Brandenburska, najbardziej rozpoznawalny zabytek Berlina.
Po upadku Muru Berlińskiego i decyzji władz o przeniesieniu stolicy z Bonn do Berlina zaczęto budowę nowego gmachu kancelarii. Nowy gmach urzędu Kanclerza Federalnego został oddany wiosną 2001 roku.
Naszym przewodnikiem był pan Michał Mielczarek, który bardzo dokładnie opowiadał nam o gmachu kancelarii, o historii Reichstagu – siedzibie niemieckiego parlamentu, o okolicznościach budowy i zburzenia muru berlińskiego, o pomniku Pomordowanych Żydów Europy, który upamiętnia zagładę Żydów w okresie II wojny światowej. Zobaczyliśmy Sony Center - miejsce, gdzie odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie tzw. Berlinale, jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych festiwali filmowych w Europie i na świecie, jak również hotel, w którym przebywają gwiazdy światowego kina podczas festiwalu – hotel The Ritz-Carlton, jeden z najdroższych hoteli świata. Podczas wycieczki po Berlinie zwiedziliśmy dwa muzea, które są obowiązkowym punktem dla każdego odwiedzającego miasto, czyli: Berlińskie Muzeum Techniki oraz Nowe Muzeum w Berlinie zawierające jedną z największych w Europie kolekcji zabytków starożytnego Egiptu, w tym jeden z najsłynniejszych i najpiękniejszych – popiersie Neferetiti. Oprócz tego obejrzeliśmy niezliczoną ilość sarkofagów, rzeźb z różnych okresów, papirusów i innych zabytków, niektórych wykonanych ponad 4500 lat temu. Oprócz wymienionych atrakcji zobaczyliśmy największe akwarium świata, salon mercedesa z najnowszymi modelami aut, zegar wskazujący 24 strefy czasowe, najsłynniejszy w Berlinie Alexander Platz, zabytkowe kościoły Berlina, pomnik Sinti i Roma poświęcony eksterminacji Cyganów przez III Rzeszę, rzekę Sprewę oraz most łączący wyspę Belina z całością miasta i największe galerie tej metropolii.
Tekst: A.Świątek, B. Chwalińska
Pierwszy tydzień praktyk uczniów z ZSP Nr 1 w Niemczech
Powoli dobiega do końca pierwszy tydzień praktyk naszych uczniów z ZSP Nr 1 z klas trzecich Technikum Informatycznego, Technikum Mechatronicznego i Technikum Hotelarstwa, które odbywają się w Niemczech. Każda z grup zawodowych otrzymała zadania do wykonania, z którymi sobie świetnie uczestnicy poradzili. Mechatronicy mieli za zadanie wykonać montaż drukarki 3D, uruchomić ją i wydrukować określony przedmiot. Informatycy mieli za zadanie zaprojektować stronę internetową, wykonać i zaprezentować grupie. Hotelarki miały za zadanie przygotować pokoje gościnne na przyjęcie nowych gości hotelowych. Wszyscy uczestnicy bez problemu komunikują się z prowadzącymi zajęcia w języku angielskim lub niemieckim.
A.Świątek
Praktyki uczniów ZSP 1 w Schkeuditz
Pierwszy dzień praktyk uczestników projektu był dniem organizacyjnym i dniem zapoznania ze stanowiskami pracy w miejscu odbywania praktyk oraz zasadami BHP. Hotelarki zapoznały się z lokalizacją hoteli Arena City oraz Via City, gdzie będą odbywały swoje praktyki. Informatycy zostali zapoznani z kampusem informatycznym, gdzie również będą mieć praktyki. Po południu uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzili najważniejsze budowle i zabytki Lipska. Kościół Św. Tomasza jest miejscem, gdzie przez długie lata pracował Jan Sebastian Bach jako kantor chóru Św. Tomasza. W kościele znajduje się jego grób, a na placu kościelnym stoi pomnik kompozytora. Jeden z najstarszych zabytków Lipska to kościół Św. Mikołaja, gdzie Marcin Luther w 1519 roku spotkał się z katolickim teologiem. Spotkanie to przeszło do historii jako 'Lipskie dysputy", co zapoczątkowało rozłam między papieżem, a luteranami. Zwiedziliśmy najbardziej popularny i najwspanialszy pasaż Lipska, nowy kampus Uniwersytetu Lipskiego, muzeum Cooffe Baum, Panorama Tower, Augustus Platz, Pomnik Goethego.
A.Świątek
Wręczenie certyfikatów językowych
14-ego listopada w sali 25 odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów potwierdzających umiejętności językowe uczniów wyjeżdżających do Niemiec w ramach programu POWER. W spotkaniu udział wzięła Dyrekcja szkoły: Pan Dariusz Kwiatkowski i Pani Jolanta Nikodemska, koordynator projektu - Pan Arkadiusz Świątek, osoba prowadząca kurs - Pani Anetta Holc, jeden z opiekunów grupy - Pani Beata Chwalińska oraz przedstawicielka wychowawców - Pani Beata Goździk. Na początku głos zabrał koordynator projektu, dzieląc się dotychczasowymi wnioskami z realizacji projektu. Następnie głos oddano Dyrekcji szkoły, która niczym troskliwi rodzice, po raz kolejny pouczała, przestrzegała, upominała, w końcu pogratulowała. Po krótkiej prezentacji podsumowującej cały kurs „z uśmiechem”, rozdano certyfikaty. Miłym zaskoczeniem było przygotowanie przez młodzież czekoladowego upominku dla nauczycieli oraz słodkiego poczęstunku dla wszystkich. Teraz trzymamy kciuki za wykorzystanie umiejętności językowych w praktyce!
Trwają przygotowania uczestników wyjazdu na zagraniczne praktyki do Niemiec
Cały czas trwają przygotowania do wyjazdu na zagraniczne praktyki do miejscowości Schkeuditz koło Lipska w Niemczech. Uczestnicy wybrani w procesie rekrutacji uczestniczą w kursie przygotowawczym języka niemieckiego. Każdy otrzymał rozmówki niemieckie, podręcznik z cd do nauki języka niemieckiego. Odbyły się już cztery spotkania przygotowujące młodzież do wyjazdu: spotkanie z pedagogiem szkolnym, z rodzicami uczestników, spotkanie informacyjne z Koordynatorem projektu oraz spotkanie przygotowujące kulturowo, na którym specjalnym gościem był pan Michael Menzl, Niemiec mieszkający od ponad 16 lat w Polsce. Grupa Mechatroników już otrzymała obuwie ochronne klasy S3 oraz bluzę i ogrodniczki. Hotelarki i Informatycy są w trakcie dokonywania zakupów obuwia i odzieży roboczej.
Wyposażenie uczestników praktyk we właściwą odzież roboczą zapewni bezpieczne wykonywanie pracy. Przed nami jeszcze 26 dni przygotowań, szkolenie BHP i ostatnie zakupy przed wyjazdem.
Zaczynamy odliczanie dni do wyjazdu na 4-tygodniowe praktyki do Niemiec. Uczestnicy rozpoczęli kurs języka niemieckiego, przygotowujący do swobodnej komunikacji podczas pobytu.
Tym samym rozpoczęliśmy pierwszy etap przygotowań do realizacji projektu pt. „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.
Koordynator projektu
Arkadiusz Świątek.
Z przyjemnością ogłaszamy z dniem 1 września 2016 roku rozpoczęcie rekrutacji do projektu „Umiejętności praktyczne źródłem mobilności zawodowej”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”.
Uczestnicy projektu odbędą 4 tygodniowe praktyki zagraniczne w Niemczech w miejscowości Schkeuditz koła Lipska.
Uczniów klas trzecich Technikum Informatycznego, Technikum Mechatronicznego, Technikum Hotelarstwa prosimy o zapoznanie się z regulaminem rekrutacji i udziału w projekcie oraz składanie dokumentów uczestnictwa w projekcie w sekretariacie szkoły w dniach od 1 września do 15 września 2016 roku.
Dokumenty uczestnictwa w projekcie:
Regulamin rekrutacji do projektu POWER
Deklaracja udziału i zgoda rodzica
Regulamin pobytu na praktykach
Wszelkie pytania proszę kierować na email power.zsp1@onet.eu lub bezpośrednio do Koordynatora projektu Arkadiusza Świątka.
Koordynator projektu
Arkadiusz Świątek