Technik mechanik 2024
- Odsłony: 3533
Technik mechanik wykonuje przeglądy, konserwacje i naprawy różnego rodzaju maszyn i urządzeń z wykorzystaniem uniwersalnych narzędzi i przyrządów ślusarskich, monterskich oraz specjalistycznych, z zachowaniem wymogów eksploatacyjnych i dyscypliny technologicznej. Sprawdza stan techniczny maszyn i urządzeń metodami diagnostycznymi, kontroluje, reguluje, przeprowadza próby po naprawach oraz w razie potrzeby instaluje i uruchamia obiekty techniczne na stanowisku pracy. Zajmuje się konserwacją, naprawą i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych. Potrafi organizować i nadzorować produkcję, montaż, naprawę i konserwacje maszyn i urządzeń, a zwłaszcza: pomp i innych przenośników cieczy, sprężarek wszelkiego rodzaju, dmuchaw, pomp próżniowych i ssaw, wentylatorów i urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, przekładni i sprzęgieł, napędów i zaworów, maszyn do formowania, dozować i konfekcjonować produkty, roboty, manipulatory i inne; uruchamiać, regulować i sprawdzać instalację elektryczną, aparaturę kontrolno-pomiarową maszyn i urządzeń; wykrywać i usuwać przyczyny awarii oraz uszkodzeń; wymieniać zużyte lub uszkodzone elementy lub zespoły w maszynach i urządzeniach.
Technik mechanik jest przygotowany do wykonywania zadań: wytwarzania części maszyn i urządzeń, dokonywania montażu, instalowania i obsługiwania maszyn i urządzeń, organizowania procesu produkcji.
Profil Technik mechanik jest objęty patronatem przedsiębiorstw i zakładów pracy znajdujących się na terenie miasta Tomaszów Mazowiecki i powiatu tomaszowskiego.
Ucząc się zawodu Technik mechanik w klasie patronackiej uczeń ma możliwość:
1. poszerzenia kluczowych kompetencji w rzeczywistych warunkach pracy,
2. zdobycia doświadczenia zawodowego w rzeczywistych warunkach pracy,
3. poznania organizacji, zarzadzania i produkcji firmy,
4. uzyskania pierwszeństwa w zatrudnieniu w firmie patronackiej,
5. uzyskania jednorazowych stypendiów, nagród i wyróżnień od firmy,
6. dalszej nauki na studiach wykorzystując zdobyte doświadczenie zawodowe.
Po szkole:
– Praca: Zakłady przemysłu maszynowego i przetwórczego przemysłu metalowego, a także w innych instytucjach wymagających obsługi i naprawy maszyn i urządzeń. Zatrudnienie zarówno na stanowiskach produkcyjnych i stanowiskach nadzoru technicznego m.in. jako: organizatorzy przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, w zakładach produkcyjnych jako kontrolerzy jakości, instalatorzy i wprowadzający do eksploatacji maszyny i urządzenia mechaniczne, dozorujący pracę oraz konserwujący maszyny i urządzenia techniczne.
– Własna firma.
– Kontynuacja nauki na wyższych uczelniach.
Według prognoz specjalistów zajmujących się badaniem rynku pracy technicy mechanicy stanowią grupę zawodu przyszłości, są w grupie zawodów pożądanych i deficytowych na rynku pracy. Technik mechanik zaliczany jest do zawodu o szczególnym znaczeniu dla rozwoju państwa wg. prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy z dnia 24 stycznia 2024 r.
Wynika to z ciągłego rozwoju technologii i przemysłu.
Nowoczesna technika potrzebuje mechanika!